054-4702381
 
כפר סירקין
 
 
 
 

אילה וייס

 
 
 

גינון טיפולי, חוגי גינון וסדנאות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לוגו שחור-לבן
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
פרחים ויקות שגודלו בדרך הגינון
 
 

בית ספר מפתן ברק, פתח תקווה

 
בית ספר מפתן ברק הוא בית ספר תיכון לנוער עברייני המנוהל ומפוקח על ידי משרד הרווחה ועיריית פ"ת.
בבית הספר לומדים הנערים מקצוע: קונדיטאות, נגרות או מכונאות רכב. בניסיון לתת לבני הנוער פעילויות העשרה בסוף יום הלימודים (בכדי שיהיו במסגרת עוד כמה שעות) הוסיף בית הספר חוגים: פסיכודרמה, מוסיקה וגינון טיפולי.

בבית הספר חממה ובה נפגשתי עם הנערים פעמיים בשבוע והכנו שתילים וייחורים.

העבודה בסדנאות השונות- מכירה של עוגיות, עבודות מוזמנות בנגרייה. בי"ס מספק לא רק השכלה אלא גם אפשרות להרוויח מעט כסף, דמי כיס למי שמגיע ממשפחות מעוטות יכולת ואמצעים.

גם בחממה, כמו בסדנאות העבודה האחרות, מטרת הפרויקט היתה (חוץ מתעסוקה של עוד כמה שעות במסגרת) גידול וטיפוח שתילים כדי שניתן יהיה למכור אותם לתושבי הסביבה. הכסף שהתקבל חולק בין הילדים בהתאם לשעות העבודה שהשקיעו במהלך השבוע.

כדי לעודד את התלמידים לקחת חלק פעיל החלטתי לשנות את מיקום נקודת המכירה (מקום המכירה בשנה הקודמת היה ברחבת העירייה-מקום שיש בו תנועת עוברים ושבים רבה אך כוח הקנייה שלהם נמוך יחסית, וההכנסות היו בהתאם). חשבתי שצריך מקום חדש, מקום שבו אוכלוסייה חזקה יותר מבחינה כלכלית שתוכל לתמוך בפרוייקט. פניתי למנכ"ל קניון גנים בפ"ת, קניון שכונתי שבו הלקוחות פחות או יותר קבועים (ולרבים מהם יש מרפסת). סיפרתי לו על בי"ס ועל הפרויקט והדגשתי בפניו את חשיבות עמידתם דווקא שם. זה לקחת 5 דקות בערך ויום המכירה נקבע ליום חמישי בשעות פעילות בית הספר. הקניון אפילו עזר והציב עבורנו שולחן. משנה מקום משנה מזל? לגמרי! המכירות השתפרו פלאים, והשמועה פשטה בין התלמידים. היציאה למכירה הפכה אטרקטיבית, והנערים "רבו" ביניהם על הזכות לצאת למכירה השבועית. היציאה הותנתה בעבודה שוטפת בחממה במהלך השבוע ובהכנת המכירה יום קודם (אריזה, מיתוג וכו').

ההצלחה חייבה שינוי בפעילות. בחממה שעובדת במשך שנים יש המשכיות ולא היתה צריכה להיות בעיה של שתילים למכירה. אבל בחממה שלנו התבססנו על גידול חדש של שתילים מזרעים מה העלה כמה בעיות. בעיקר בעיית סבלנות וזמנים - עכשיו שהמכירות הולכות ממש טוב, למי יש סבלנות לחכות 3 חודשים להספקה חדשה? וגם אז - או שזה נובט, או שלא נובט כי הזרעים כבר לא משהו.

החלטתי לנצל את הקשרים שיש לי במשתלת "ורד שמיר" ברישפון שבה אני עובדת כבר כ- 15 שנה. בהסכמה ובברכת הבעלים התחלתי להביא לחממת מפתן ברק עציצים שלא ניתן למכור יותר (כאלו שדינם להיזרק לפח) למשל חרצית שסיימה סיבוב ראשון של פריחה ותוך שבוע וחצי בחממה היא שוב פורחת וברת מכירה, ניצניות, תבלינים שהתעייפו, ואפילו אזליאות. הנערים היו מקבלים את הארגזים בחממה מטפלים בעציצים: מורידים עלים יבשים/ צהובים, קוטמים את הפרחים שסיימו את פריחתם וכדומה. ביום שלישי היו מכינים את העציצים למכירה: מוציאים את היפים והמכירים מהחממה, אורזים אותם יפה, שמים את המדבקה של מפת"ן, ולארגז. מוכנים למכירה הקרובה. לשמחתי, ולשמחתם, נקודת המכירה החדשה אכן הוכיחה את עצמה והיו חודשים שההכנסות הגיעו לכדי "משכורות" גם של 200 ו- 300 ₪ לנער (לעומת כמה בשנה קודמת?...) הסיפוק היה אדיר.

אז מה הם למדו? הם למדו לטפח עציצים בחממה, את שמות הצמחים ואת תנאי הגידול השונים הנדרשים- את אלו הם העבירו גם לקונים. הם למדו אחריות ועמידה בלוחות זמנים, אסטרטגיות של מכירה, כללי התנהגות ופנייה מכבדת, משמעת עבודה ואחריות אישית (מי שלא עובד במשך השבוע לא יוצא למכירה- מי שלא טורח בערב שבת לא יאכל בשבת..). מתן שרות והתנהלות במקום עבודה (מתי ניתן לצאת להפסקת עישון, פנייה בשפה נאותה וכו').

הפרויקט התקיים במשך שנה אחת והסתיים לאחרונה כי ביה"ס מפת"ן- ברק פ"ת סגר את שעריו.
 
 
 
מפגש חובבי גינון בדרך הגינון
 
 
 
הנוף הנשקף מהגינה של דרך הגינון
 
 
 
אבטיח שגודל על ידי הילדים בחוגינון