054-4702381
 
כפר סירקין
 
 
 
 

אילה וייס

 
 
 

גינון טיפולי, חוגי גינון וסדנאות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לוגו שחור-לבן
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

מע"ש רמת גן

 
 
 

מע"ש רמת גן ומע"ש אור יהודה

 
מע"ש - מפעל עבודה שיקומי לאנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית (פיגור שכלי).
רשת ארצית במימון הרווחה הקיימת כמעט בכל עיר בארץ. מגיעים אליה בוגרים מגיל 21 ומעלה, ברמת פיגור בינונית, אשר סיימו את לימודיהם במסגרת החינוך המיוחד ונמצאו מתאימים לקבלת הכשרה לעבודה יצרנית או לעבודה מוגנת.

במסגרת עבודתי אני עובדת עם המחלקה הסיעודית שיקומית שעבורה הקמנו גינת גג, אליה עולה כל המחלקה למפגש שבועי.

אם יש דבר שמרגש וייחודי לעשייה הזו הוא העבודה בשיתוף פעולה, תמיכה ועידוד של הנהלת המקום. לפני הקמת הגינה נערכו מפגשים ספורים עם אנשי הטיפול וההנהלה של מע"ש כדי להבין טוב יותר את מאפייני האוכלוסייה עמה אני עומדת לעבוד, ואת מגבלות המקום הפיזי (מע"ש ממוקמת בבניין באמצע אזור התעשייה ברמת גן. גינה של ממש אין שם). שאלות עליהן נדרשתי לתת את הדעת היו למשל: איך ניתן להתאים פעילויות גנניות לאוכלוסייה בעלת תפקוד פיזי וקוגנטיבי נמוך? איך גורמים למטופלים למצוא עניין וסיפוק במשך שעת הפעילות? כיצד אני מפעילה את המטופלים ומייתרת את התיווך של המטפלים שלהם שממהרים לעיתים לעשות את הדברים במקומם?

כשהתחלתי לעבוד 3 מטופלים שרמת התפקוד שלהם מאוד נמוכה היו נשארים במחלקה. ההחלטה נעשתה בהמלצת במטפלים וההנהלה.
אחרי כמה מפגשים הרגשתי שזה לא נכון, אם כל המחלקה עולה, 8 משתתפים, נכון שהם גם יהיו חלק, גם אם אינם מתפקדים, יכולים ליהנות, מהנוף, מהאויר הצח, עצם היציאה מהמבנה, זו כבר התקדמות. חלק מהעניין הוא גם לדבר איתם ולהתייחס אליהם ממש כמו לשאר. הכלה וקבלת האחר אינה רק סיסמת בחירות, היא לב הטיפול שלנו. התוצאות לא אחרו לבוא, חיוך זה חיוך והוא מרחיב את הלב.
משבוע לשבוע אני מנגישה למשתתפים את הפעילות הגננית, תמיד מציעה להם את האפשרות לבחור, ברמה הכי בסיסית, מביאה בתי עציץ בשני צבעים, ונותנת להם את אפשרות הבחירה. שתילים משני סוגים וכדומה.

אין לתאר את החום האנושי, את השמחה שיש במפגשים, לרגע שמים את כל הקשיים בצד ונהנים מהמגוון והשפע שמציע לנו הצבע. אין לתאר את הנאת המשתתפים שבסוף גידול עגבניות ומלפפונים, קטפנו, הכנו סלט וחגגנו בארוחה משותפת. גינת גג בגיגיות כביסה על משטחים מצופים בשטיח דשא. כל כך מעט יכולים להניב כל כך הרבה.
 
 
 
מע"ש - מפעל עבודה שיקומי לאנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית